DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Vítejte v chovatelské stanici Peťule!

Pokud nenajdete co hledáte napište na e-mail cela4seznam.cz a já ráda odpovím.
 
Menu:
 
1.Pořizujeme morče
2.Bydlení
3.Jídlo
4.Dorozumívání
5.Soužití
6.Rozmnožování
7.Dotazy od vás
 
 
Pořizujeme morče
Nad tímhle tím byste se měli zamyslet než si pořídíte morče
1. Morčátko se může dožít osmi občas i deseti let. Můžete se o něj celou dobu starat?
 
2.Morčata potřebují velkou klec a každý týden by jste ji jim měli čistit.
 
3.Jídlo,podestýlka a všechno pro ně něco stojí jste schopni to zaplatit?
 
4.Morče je společenské zvířátko a proto by jste se mu měli věnovat,nebo mu alespoň pořídit kamaráda/kamarádku. Někteří morčecí kluci se ale mohou začít prát ale nemusí.Já osobně je mám spolu a jsou kamarádi.u holek jsem nic takového nezažila.
 
5.Pokud morče pořídíte dítěti musí se s ním naučit zacházet.
 
6.Morče by mělo mít výběh.Ale pokud by jho dali na koberec tak zdřejmně budete muset uklidit nijáký bobek či loužičku.Já doporučuji koupit ohrádku a dát jej ven.Ale rozhodně dejte od morčete pryč KABELY !
 
7.Přemýšleli jste nad dovolenou nebo pobytu v nemocnici?Je dobré mít mezi přátely chovatele.
 
8.Morče může taky onemocnět.V tom případě musíte k veterináři a ten může být drahý.
 
9.Měli byste zjistit jestli někdo z vaší rodiny není alergický na seno.
To je asi nejdůležitější vaše Cellla:)
Bydlení
 
Pro krátkosrsté morče:
Můžeme pořídit klec. Klec by měla být dostatečně velká a prostorná.Záleží, kolik má být v kleci umístěno morčat.Výhodou klece je že dobře větrá a také způsob otevírání klece : ze strany a ze shora. Nevýhodou je, že je všude plno hoblin a pokud je klec umístěna v průvanu, může morče nachladnout. Takže klec dáme někam kde průvan není.
 
Pro bezsrstá morčata:
Doporučuju plastbox.Do plastbox se otevírá (většinou) ze shora. Výhodou je, že na morče tolik netáhne. Další výhodou je, že pokud dojde k honičce, hobliny z plastboxu nevylítají. Nevýhodou je že tam moc nevětrá a morče nevidí ven. Dále můžeme morčeti pořídit akvárium přez které vidí a hobliny nevylétají ven. 
 

Ohrádka:
Pokud máte zahradu tak si můžete koupit ohrádku a mrčátka na léto pouštět ven.Morčátka se nají čerstvé travičky a navíc se pořádně proběhnou:)Zde můžete zakoupit:http://obchod.kralici.cz/k49-ohradky.aspx
 
 
Výbava:
V každé morčecí ubikaci, bychom měli mít nějakou výbavu. Něco si můžV poslední době často chovatelé morčat pořizují pro své morčecí miláčky bydlení ze dřeva ať už venkovní kotec nebo domácí kotec. Nejlepší způsob je si naplánovat jak by jsme si bydlení představovali a také sehnat nezbytné součástky, aby nám to drželo. Dřevo (my jsme použili dřevotřísku) si můžete nechat podle vaší představy nařezat v některém z větších obchodů s tímto materiálem např: Hornbach. Neměli bychom zapomenout na různé šroubky a profily, které se nám budou hodit. Pak je také dobré objednat sklo, které si můžete nechat udělat na míru ve sklenářství. My máme sklo vysoké 25 cm a morčata přes něj ještě nikdy nepřeskočila a sklo máme umístěné právě v tomto profilu.  Na dno, aby neprosakovala moč, jsme vyřízli lino a okraje jsme uděeme koupit, něco můžeme vyrobit.Napáječku - do napáječky dáváme morčeti vodu.  Napáječky jsou většinou v několika velikostech,doporučuji co největší. Většina napáječek je uzavřena kuličkovým ventilem a neměla by tedy prokapávat.Cena napáječky kolem 50kč
Savic / Napáječka Rasco
Miska:
Můžeme používat na suché krmení a nebo na vodu(nedělala bych.Během minuty je celá znečištěná) Misku by jsme měli vybrat větší a těžší, aby jí morčátka nepřevrhla. Cena  30kč-200kč. 
http://img.kralici.cz/minishop/08caef14ee6c1046412c.jpg?300
 
Jesličky na seno:
Jsou proto, abychom do nich dali seno. Morče se k senu nedostane a znečistí ho,tak kdyby seno leželo na zemi a morče by přes něj běhalo. Občas se může stát, že morče vleze do jesliček na seno, dělávají to hlavně miminka, protože jsou malá a vejdou se tam

Keramická miska
 

Domeček:
Můžeme dát morčátku nebo nemusíme. Záleží na nás. Já ho ale ze své zkušenosti doporučuji vím že se v něm morčátko cítí bezpečně a navíc si s něho udělá i zábavu(skáče z něj nahoru a dolů).
 
Dřevěný domek Jesper
 

Záchod:
Je dobrá věc, protože pokud morče bude kadit hlavně do záchodu, nebudeme muset tolik čistit ubikaci a ušetří to čas i peníze. Záchod dáme na místo, kde se nejčastěji morčátka vyskytují. U každého morčátka je to individuální, jestli si oblíbí záchod nebo ne. Některá morčátka dokonce v záchodě odpočívají. Záchody nalezneme v několika různých barvách.

Rohová toaleta
 
Pelíšky:
Jsou dnes hojně využívané při chovu bezsrstých morčat, protože je v pelíšku pěkně teplo a měkko a bezsrstá morčátko ho s oblibou využívají. Užijí si vněm i krátkosrstá:)

Vlněný pelíšek králík
 
 Podestýlka:
  Když už máme vybraný typ bydlení a všechno kolem, je nutné něco dát, po čem morčátko bude chodit, tedy nějakou podestýlku. Pokud se podíváte do nějakého lepšího zverimexu, zjistíte, že podestýlek je nepřeberné množství. Jakou podestýlku si, ale vybrat.Hobliny- jsou ideálním řešením. Nesmí to však být piliny, které příliš práší a tedy mohli by způsobit morčeti problémy s dýchacími cestami. Nesmí to být ani prašné hobliny. Rozdíl mezi pilinami a hoblinami je jednoduchý. Piliny vznikají při řezání dřeva, hobliny, když se dřevo hobluje. Používáme proto hobliny. Ty se dají sehnat buď u truhláře a nebo koupit ve zverimexu. Nedoporučuji kupovat hobliny s vůněmi. Nemusí to být morčátkům příjemné.Sláma- není většinou dobrým řešením. Sláma nesaje a kus slámy, by se mohl morčeti zapíchnout do oka. Slámu můžeme dávat, když máme morčátka venku v zimě. Je to dobrý izolační materiál.Kukuřičná vřetena- máme dva typy. Jemné a hrubší. Vyzkoušel jsem obě dvě a dával jsem je pod hobliny. Sají více než hobliny, jsou z přírodního materiálu a vůbec nepráší.Cat's best- lisované dřevěné válečky. Jsou bezprašné, tvrdé a jsou dražší než hobliny a kukuřičná vřetena o to lépe sají. Dávám je pod hobliny, protože, můžou způsobovat močátkům otlaky. Sají velice dobře a rozpadají se. Jsou dva druhy. Jeden pro papoušky, králíky, morčata, potkany, křečky apod. a poté je jen na kočky. Ten pro morčata je v modrém balení, ten pro kočky je v červeném balením. Kupujeme samozřejmě ten pro morčata.Asan- ekologické stelivo vyrobené z lisovaného papíru. Výborně saje, drží pach a je poměrně drahý.
 
 hobliny.jpg  asan.jpg
 Hobliny  Buničná podestýlka - Asan
 devn_vleky.jpg  kukuin_vetena.jpg
 Dřevěné válečky -  Cat´s best  Kukuřičná vřetena
 
   
   
   
 
                                                        Obrázek:www.klubmorcat.cz
 
 
A teď můžeme morčátko ubytovat:)
 
Jídlo

Jídlo Seno- Je základní složka potravy pro morčátko.Mělo by ho mít vždy dostatečné množství.
 
Vitamín C- Morče si samo nedokáže vytvořit vitamín C. Nedostatek vitamínu C vede k onemocnění a vede k úhynu, proto se nesmí podceňovat! Nejlepším zdrojem vitamínu C je asi. Čekanka,mrkev,jablko nebo kapusta.Vitamín C také zakoupíte ve zverimexu.
 
 
Tráva:Tráva ničemu nevadí a morčátka ji zbožňují
 
 
Směs obilí: Pšeničné vločky,žitné vločky,ovesné vločky,pšenice,ječmen,žito nebo vojtiškovy granule.Slouží jako základní krmivo vedle sena  pro morčata.Pozor aby se morče nepřejedlo. Nevybírejte směsi které jsou bohaté na tuky( burské oříšky,slunečnicová semínka)Morče sežere asi 60g děnně.Překrmování může vést k ztučnění jater a dokonce i úhynu!!!Pokud je morče obézní neuškodí mu týdenní dieta(seno a voda) a proběhnutí po bytě.
 
 
Pití:  Když má morče dost ovoce a zeleniny skoro ani nepije.Přesto doporučuji pověsit na klec napáječku.Na šičku nože pak dejte vitamín C o kterém jsem už mluvila a on se rozpustí.Vodu mněňtě alespoň co dva dny.Oslabená či nemocná morčata pijí raději z misky než z napáječky.
 
 
Broušení zubů: Stačí větvička z ovocného stromu.V obchodech se prodávají i různé kameny.
 
 
Co jen v malém množstí: Kousíček banánu,kapusty(jen opravdu malinko!) nebo list zelí. Co za odměnu: Kousíček piškotu.šušenky,dát jim olízat víčko od jogurtu nebo bonbómy pro morčeta( né všechny jim chutnají).
 
Dieta:Pokud vám veterinář doporučil dietu tak morčátko nenechte bez jídla úplně!Dávejte mu třeba jen seno a zeleninu a vynechejte granule.Dejte mu více pohybu(pouštění,různé prolézačky..).
 
zelenina / ovoce
 
mg vitamínu C na 100 g výrobku
 
 
brokolice
113
čekanka
114
hruška
4
jablko
10 / 12
jahody
60
kadeřavá čekanka
10
kadeřavá kapusta
100 / 125
kapustičky
150
květák
70 / 80
mrkev
5
paprika
100 / 150
petržel
172
pomeranč
50
rajčata
25
salát
35
šípky
500
špenát
25 / 50
zelená okurka
10
zelí
80

 
 
Dorozumívání
 
Píšu to podle sebe,podle toho kdy a jak se doroyumívají naše morčátka možná je to u vás jinak.
 
Kvíkání
 
Morčátka kvíkají hlavní když kolem nich někdo projde nebo když se v kuchyni něco krájí,když slyší šustění sáčku atd..
 
Cvakání zuby
 
Je to něco jako výstražný signál.Slyšíme ho hlavně když máme dva samečky pohromadě.Nebo když se morčátku něco nelíbí např.když ho špatně držíte nebo když vám spadne nazem(což by se stávat nemělo!)
 
K těm dvoum samečkům, když sem začínala s morčátky tak sem si koupila jednoho samečka a pak k němu druhého(aby měl kamaráda)Jenže když sem je dala k sobě začali na sebe cvakat zubama.Byla jsem nezkušená a tak sem si myslela že se zdraví.Ale druhý den sem přišla a byli dokousaní a dodrápaní a tak jsem je musela oddělit.
 
Vrnění
 
To nejčastěji slyšíme když morčátko hladíme.Vyjadřuje spokojenost.
 
Pískání
 
Slyšíme u malých mláďat která se ztratila.Maminka je pak podle to ho zvuku najde:)
 
Bublání
 
Bublání nejčastěji používají samečkové když si namlouvají samičku.
 
 
Zpívání
 
Možná vyjadřuje stres.
 
 
Soužítí

Samec a samice
 
Toto by mělo být bez problémů.Pokud chcete aby byl sameček a samička spolu ale nechcete mladé nechte samečka vykastrovat.

Samec a samec
 
To je 70% na 30%.70% na to že to nevyjde pokud máte doma jen dva samečky tak by to mělo jít ale jak jednou uvidí samičku začnou se prát(to se stalo i mě).

Samice a samice
 
V tom by taky neměl být žádný problém samičky si dokonce pomáhají i s porodem.Upozornění- samičky pomáhají žrát i placentu která však usnadňuje porod.Takže jestli máte samičky obě těhotné ale jedna třeba je v polovině a druhá už má termín tak oddělit.Mohl by se zpustit předčasný porod.

Samice s mláďaty
 
Samička může zůstat se svými syny do 1 měsíce(pak by se i mohlo stát že by samci nakryli ji i sestry) a se svými dcerami jak dlouho jen chcete.
 
detailní fotografie
 
Samice těsně před porodem a samec
 
Samec by se měl oddělit ještě před porodem.Hned po porodu by ji mohl znovu nakrýt a ona by s toho byla vyčerpaná.

Rozmnožování
 
Před krytím
 
Samičku je ideální krýt  tak v 5-6 měsících a s váhou alespoň 500g.Samička je pohlavně dospělá už v 6 týdnech ale v tomto věku ani náhodou nekrýt!Samička by měla být v dobré kondici.Musím mít  ale mladé do 1 roku svého života,pak by se jí spojily pánevní kosti a bylo by pro ní velmi obtížné porodit(pokud by nešla císařem hrozila by smrt).Samičku kryjeme naposled vě věku 3-5 let(záleží jak na tom je).
 
Připouštění
 
Samice má říji kařdých 16-17 dní.Říje trvá asi jen 10 hodin a samotné páření jen několik sekund.Samička která říji nemá samečka odhání a když jí má projevuje se tím že samička se chová(někdy) jako sameček skáče na spolubydlící a vrká.
 
Březost
 
Samice je březí 59-72 dní(plus,mínus).Ke konci březosti se samičce zakulatí bříško do tvaru hrušky.A v posledních 14 dnech můžeme cítit pohyby mláďat.Samičku zvedáme jen v nejnutnějších případech.Samička potřebuje hodně vitamínu C.Ke konci březosti samičky už jen polehávají. 
 
Porod
 
Říka se že porod probíhá nejčastěji v noci ale u mě zatím za světla.Samička se otevírá třeba i týden ale samotný porod trvá jen pár minut(jedno mládě 5-10 min).Samice si najde klidné místo a my bychom ji měli nechat v naprostém klidu.Rodí se většinou 1-5 mláďat vyjímečně i víc.Porodní váha se pohybuje od 50-130g(pokud malý važí míň je potřeba dokrmovat).
Hned jak mládě výjde ven, samička překouše plodové obaly, pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha.Jako první překouše plodové obaly u nosu mláděte aby se mohlo nadechnout.Pokud je mláďátek hodně může se stát že samice nestíhá a tak jí mohou pomoci jiné samičky.Mláďata se rodí plně vyvinutá se srstí(kromě skiníků:D) a s otevřenými kukadly.Po každém mláděti vyjde placenta, která obsahuje hormon oxytocin. Ten je vylučován neurohypofýzou do krevního oběhu a zajišťuje stahy při porodu a spuštění kojení.Pokud nastanou komplikace je nutný zákrok veterináře.
 
Samička čístí své mláďe
 
Odstav
 
Mláďata se odstavují ve věku alespoň 4 týdnu s minimální váhou 250g.Po 4 týdnech hlavně oddělit samečky od samic aby nedošlo k nakrytí.
 
Dotazy od vás
 
Dotaz:
 
Dobrý den,co potřebuje morče víc ovoce nebo zeleninu a kterou mám dát do přepravky když někam jedu?Děkuji O.Pavlová
 
Odpověď:
 
Morčátko potřebuje více zeleniny než ovoce.V zelenině je víc vitamínů.Do přepravky doporučuji okurku je hodně vodnatá.